چگونه می توان به یک وب سایت اعتماد کرد؟
وب سایت هایی که موارد ذیل در آن رعایت شده باشد قابل اعتماد می باشد.
۱- شامل قسمتی با عنوان «درباره ما» باشد که در آن درباره موضوع وب سایت و موسسه یا شرکت مربوط به آن، توضیح داده شده باشد.
۲- پل ارتباطی اعم از آدرس و تلفن به صورت کامل درج شده باشد.
۳- در صورتی که فروشگاه باشد، محصولات دارای نشان های استاندارد باشد.
۴- با شماره تلفن های قرار گرفته شده در سایت در ساعت های مختلف تماس گرفته شود تا از ماهیت حقیقی سایت اطمینان حاصل شود.
۵- وجود تلفن ثابت خیلی معتبر تر از تلفن همراه میباشد پس به تلفن های ثابت قرار گرفته در سایت دقت شود.
۶- کسب و کارهای اینترنتی دارای نماد اعتماد الکترونیکی از اعتبار بالاتری برخوردارند چرا که این وب سایتها در مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت، معدن و تجارت پس از ارائه و ثبت اسناد و مدارک دال بر هویت حقیقی یا حقوقی سایت، ثبت گردیده است.
 

توصیه‌های امنیتی بانک مرکزی برای انجام خریدهای اینترنتی

بانک مرکزی در راستای تامین امنیت بستر فعالیت‌‌های نظام بانکی و لزوم اطلاع‌رسانی به کاربران حقیقی و حقوقی بانک و مصرف‌کنندگان، توصیه‌های امنیتی در خصوص انجام خریدهای اینترنتی را به شرح ذیل ارائه نموده است.

• از معتبر بودن فروشگا‌های خرید اینترنتی اطمینان حاصل شود. بسیاری از سوء‌استفاده‌ها از طریق سایت جعلی، درج آرم بانک‌ها، بنرهای تبلیغاتی با محتوای امنیتی در سایت‌های مزبور و اخذ اطلاعات محرمانه کارت انجام می‌شود.

• هیچ سایتی به جز درگاه اینترنتی بانک‌ها مجاز به دریافت اطلاعات محرمانه کارت نیست.

• در صورت اتصال به درگاه اینترنتی بانک‌ها از اصلی بودن آن اطمینان حاصل شود و در صورت مشکوک بودن از طریق مراجعه به سایت رسمی بانک مرکزی (www.cbi.ir) نسبت به احراز هویت درگاه مورد استفاده اطمینان حاصل شود.

• هنگام استفاده از خدمات اینترنتی بانک‌ها و مؤسسات مالی یا خریدهای اینترنتی،‌ از ذخیره‌کردن نام کاربری و رمز عبور در رایانه خودداری شود.

• در صورت بروز هرگونه اختلال حین فرآیند پرداخت اینترنتی که منجر به نمایش صفحه خطا روی مرورگر شده، پنجره مرورگر بسته و مجددا تلاش شود. به این ترتیب امکان برگشت به صفحه قبل از طریق Back حذف می‌شود.

• جهت افزایش امنیت عملیات خرید اینترنتی اکیدا توصیه می‌گردد که تا حد ممکن اینگونه عملیات از طریق تارنماهایی که نماد اعتماد الکترونیکی دریافت نموده‌اند صورت پذیرد.